Wyjazd integracyjny do Olsztyna

26 września 2023 roku uczniowie Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie wraz ze swoimi wychowawcami wzięli udział w jednodniowym wyjeździe integracyjnym do Olsztyna. Młodzież spędziła miłe chwile w swoim towarzystwie, a także poznała się lepiej w pięknym otoczeniu przyrody. Pogoda dopisała, a kiełbaski pieczone na ognisku były wyśmienite. Poniżej krótka relacja fotograficzna z wyjazdu.

Uroczyste ślubowanie klasy I

2 grudnia 2022 roku w Sali Kolumnowej Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej odbyło się drugie w historii naszej Szkoły ślubowanie na ucznia pierwszej klasy. Tak jak przed rokiem, w towarzystwie wyśmienitych gości uczniowie pierwszej klasy Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na ucznia Szkoły przez Panią Dyrektor mgr Jolantę Sosińską. Po uroczystej części ceremonii, uczniowie „przenieśli” nas w świat swoich muzycznych sympatii. Wspierani przez nauczycieli, koleżanki i kolegów z młodszych oraz starszych klas zaprezentowali repertuar, który wywoływał uśmiech na twarzach oraz łzy wzruszenia. Koncert rozpoczął się od utworu, którego tytuł był niezwykle adekwatny do wydarzenia – „Zaczynamy show” zespołu Accantus. Następnie usłyszeliśmy „Shallow”, „Walc Barbary”, „Experience”, „Beat of Santa Rosa”,  „Tej historii bieg”, Chanson a boire” oraz „I hear a Symphony”. To jednak nie był koniec, utwór finałowy wzruszył wszystkich zebranych, a nasi uczniowie udowodnili, że swoim zaangażowaniem, miłością do muzyki oraz przyjaźnią potrafią pokonać każdą przeszkodę i „wybudowali wieżę” utworem „Wieża Babel”. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z Ceremonii oraz nagrania z całego koncertu, który można odnaleźć na stronie FB Szkoły: https://www.facebook.com/JasnogorskaSzkolaMuzycznaIst/videos/1319515685547928

Konkurs wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu

Rok 2022 został ogłoszony rokiem Ignacego Łukasiewicza. W dniu 17 listopada 2022 roku chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o tym uczonym. Konkurs miał formę quizu. Pierwsze miejsce ex-aequo zajęły uczennice klasy V Justyna Muratów oraz Milena Wyrzykowska oraz uczeń klasy pierwszej Jakub Wawrzak. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Wycieczka do Torunia, Malborka i Bydgoszczy

W dniach 29 września – 1 października 2022 roku uczniowie klasy I, IV oraz V Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia wraz z opiekunami panem Bartoszem Bujakiem-Skowrońskim oraz panem Marcinem Ziółkowskim wzięli udział w trzydniowej wycieczce w urokliwe miejsca województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Uczestnicy wycieczki nauczyli się między innymi fachu piernikarza, zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku, a także spacerowali pięknymi uliczkami rynku w Toruniu oraz Bydgoszczy. Spróbowaliśmy też słynnych pierogów z pieca chlebowego oraz oczywiście przepysznych toruńskich pierników. Pogoda była na szczęście łaskawa, a humory dopisywały mimo chwilowego zmęczenia i niewyspania, a także napiętego harmonogramu.

Dzień Języków Europejskich

W dniu 26 września 2022 roku uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia wzięli udział w obchodach Dnia Języków Europejskich. Uczniowie klasy I, IV oraz V zaprezentowali wylosowane kraje: Hiszpanię, Szkocję oraz Szwecję (głównie poprzez prezentację utworów, tańców i strojów). Zdecydowanym zwycięzcą tego dnia została klasa I, choć pozostałe klasy również znalazły się na podium. Gratulujemy !!!

Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej GAUDE MATER 2022

W dniu 9 września 2022 roku uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia wzięli udział w koncercie inauguracyjnym festiwalu GAUDE MATER. To wielkie wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie wraz z chórem, scholą gregoriańską i zaproszonymi solistami wykonali Completorium o. Eryka Briknera. Dyrygentkami były pani mgr Jolanta Muratów oraz pani mgr Joanna Klajnowska-Pełka, scholę gregoriańską poprowadziła siostra Justyna Bujalska.

Obchody Dnia Dziecka. Dzień samorządności

W dniu 1 czerwca 2022 roku uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia wprowadzili nową tradycję. W tym dniu uczniowie klasy III oraz IV przejęli władzę nad szkołą i podjęli się nowych ról. Prowadzili lekcje, uczestniczyli w zajęciach świetlicowych, a nowa pani dyrektor świetnie zarządzała nowymi nauczycielami. Mieliśmy również nowego portiera oraz nową panią w sekretariacie. Poniżej zdjęciowa relacja z tego historycznego wydarzenia.

Wycieczka do Bielska-Białej, Szczyrku i Żywca

W dniach 19-21 maja 2022 roku uczniowie klasy III oraz IV Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia wraz z opiekunami panem Bartoszem Bujakiem-Skowrońskim oraz panem Marcinem Ziółkowskim wzięli udział w wycieczce w przepiękny rejon Beskidów. Uczestnicy wycieczki poznali między innymi historię Browaru Żywieckiego, udali się do Parku Pałacowego w Żywcu oraz na żywiecki rynek, wspinali się na szczyt Jaworzyna w Szczyrku, kąpali w szczyrkowskim potoku Żylica, zwiedzali Rynek w Bielsku-Białej oraz poszukiwali rzeźb postaci powstałych w słynnym studiu produkującym filmy animowane dla dzieci. Pogoda i humory dopisały. Był też czas na pełną integrację oraz występy wokalne.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

W miesiącu kwietniu 2022 roku uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II stopnia aktywnie zaangażowali się w obchody Dnia Ziemi. Uczestniczyli między innymi w konkursie na ekokreację (wygrała klasa III) oraz brali udział w akcji sadzenia roślin w przyszkolnym ekologicznym ogrodzie.

Uroczyste ślubowanie uczniów Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia

Jasnogórska Szkoła Muzyczna jest w blasku Jasnej Góry” – te słowa bardzo często padają z ust Pani Dyrektor Jolanty Sosińskiej i trudno się z nimi nie zgodzić. Jeszcze emocje, głosy zachwytu, radość nie opadły po cudownym koncercie jubileuszowym, a już 3 grudnia 2021 roku w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej przy Alei Jana Pawła II historia znów została zapisana pięknymi nutami.
W obecności wyśmienitych gości, w tym Arcybiskupa Wacława Depo, Ojca Nikodema Kilnara – duszpasterskiego opiekuna Szkoły, Panów Prezesa i Wiceprezesa Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna – Rafała Jasińskiego i Rafała Sosińskiego, Pani Dyrektor Jolanty Sosińskiej, wicedyrektorów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz młodszych koleżanek i kolegów, uczniowie klasy III i IV Szkoły II stopnia zabrali słuchaczy we wspaniałą podróż po swoich muzycznych ścieżkach i charakterach. Okazja była historyczna, ponieważ pierwszy raz przeżywaliśmy ślubowanie na ucznia Jasnogórskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Częstochowie.
Jak na Szkołę Muzyczną przystało, nie mogło zabraknąć elementów muzyki klasycznej. Nie była to jednak jedyna muzyczna atrakcja. Uczniowie ze wsparciem nauczycieli – Pani Blanki Bodziachowskiej oraz Pana Marcina Ziółkowskiego – zaprezentowali również nieco bardziej rozrywkowy repertuar. Z ich instrumentów i ust zgromadzeni mogli usłyszeć takie utwory jak: „Pocałuj noc”, „Stanie się cud”, „My heart”, „Smak ciszy” oraz utwór, który doczekał się bisu – „Hallelujah”. Muzyka zwyciężyła, wywołała szerokie uśmiechy, łzy wzruszenia, niezapomniane przeżycia, ale i pokazała wszystkim zgromadzonym, że praca z młodymi ludźmi, potrafi przynieść ogrom satysfakcji, a obserwowanie i towarzyszenie tym, którzy kiedyś byli dziećmi, a dziś są dojrzałymi nastolatkami to wyjątkowe szczęście. Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy pracowali przy tym wydarzeniu, a szczególnie wychowawcom – Pani Monice Bigdowskiej i Panu Marcinowi Ziółkowskiemu, rodzicom, nauczycielom oraz w największej mierze zdolnym Artystom, którzy zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Jasnogórskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Częstochowie.

Uroczysta wigilia klasowa oraz wspólne kolędowanie

W dniu 17 grudnia odbyła się uroczysta wigilia uczniów klas III oraz IV Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia. W uroczystej atmosferze uczniowie składali sobie życzenia, spożywali tradycyjne wigilijne potrawy oraz wykonywali kolędy. Powstała też nowa tradycja – kolędowania w całej szkole. Miejmy nadzieję, że tradycja zostanie utrzymana także w następnych latach, ponieważ zainteresowanie było bardzo duże.

Dzień Świętego Mikołaja

Z okazji dnia Świętego Mikołaja uczniowie klasy III oraz IV obdarowywali się podarunkami, a także spróbowali tortu – prezentu od wychowawców z okazji ślubowania. Następnie klasy razem z wychowawcami wybrały się na seans filmowy oraz na spacer w okolicach Placu Biegańskiego. To były bardzo radosne chwile!

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniu 30 września 2021 roku uczniowie klasy 3 oraz 4 Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia uczestniczyli w wycieczce w piękne rejony Gór Świętokrzyskich. Zwiedziliśmy między innymi Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz Zamek Królewski w Chęcinach, a także Centrum Nauki Leonardo Da Vinci.

Ognisko integracyjne w Kijasie

W dniu 1 października 2021 roku uczniowie klasy 3 oraz 4 Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia uczestniczyli w ognisku integracyjnym w Kijasie (gmina Konopiska). Dzięki uprzejmości Państwa Borowików mogliśmy cieszyć się wspaniałymi okolicznościami przyrody, spędzać miły czas przy ognisku, śpiewając i grając na gitarach.